כל השלבים לפתיחת תיק נישואין ברבנות כדת משה וישראל

לאחר הצעת הנישואין, כשאתם חושבים על ההכנות שיש לקראת החתונה המתוכננת, אתם עשויים למצוא את עצמכם עסוקים בעיקר בתכנון ההכנות הנוגעות לאירוע החתונה עצמו.

הכנות אלה כוללות את המפגש הראשון שלכם עם אולם השמחות המיועד, את תפריטי המנות שיש לבחור, את הפגישה עם הצלם, עם הדיג’יי ועם שאר בעלי המקצוע הקשורים לתכנון החתונה, את מדידת שמלת הכלה וחליפת החתן ועוד.

יחד עם זאת, אתם עשויים לשכוח משלב חשוב ביותר ואפילו הבסיסי ביותר, עוד בטרם תגיעו לשלב תכנון האירוע עצמו והוא פתיחת תיק נישואין ברבנות.

יתכנו מצבים, שבני הזוג העומדים להינשא, לא כל כך יודעים לאן לפנות, בנוגע לפתיחת תיק נישואין ומהן התהליך המלווה לכך.

אם אתם נמנים עם אחד מהזוגות האלה, שזקוקים להכוונה בנוגע לתהליך פתיחת התיק ברבנות, את התשובות תוכלו למצוא את התשובות בהמשך המאמר. 

יש לציין, כי במידה ולאחד מבני הזוג קיים תיק נישואין ברבנות, מנישואין קודמים, יהיה עליו לבטל תחילה את התיק הקודם, בטרם יוכלו בני הזוג לפתוח תיק נישואין חדש. 

 

רישום ברבנות 

את הרישום, למטרת פתיחת תיק נישואין, אפשר לבצע באחת מלשכות הנישואין הקיימות בארץ.

ייתכן ובחלק מהן, תידרשו להגיע עם תעודת רווקות, המעידה על רווקותו של האדם פונה ובנוסף גם הוכחת יהדות, שהינו מסמך המוכיח לרבנות את יהדותו של הפונה. 

את הרישום ברבנות ניתן לבצע עד 45 יום לפני מועד החתונה (כלומר ניתן גם הרבה לפני כן, אך לא יאוחר ממועד זה). 

 

כיצד יש להגיע לרבנות?

 מחובתם של בני הזוג, להגיע יחד לרבנות, אך יחד עם זאת, במידה ואחד מהם לא יוכל להגיע (עקב שהייה בחו”ל, למשל), קרוב משפחה יוכל לייצגו, לאחר חתימה על טופס ייפוי כוח.  

מבחינת לבוש הולם, כדאי להגיע בבגדים אלגנטיים שמכבדים את הרבנות. 

 

רישום נישואין ברבנות

 

מה נדרשים בני הזוג להביא עימם לרבנות?

בני הזוג נדרשים להגיע יחד ללשכת הרבנות ולעיתים, גם בליווי של אחד מהוריהם (לכן, כדאי לבדוק אם קיימת דרישה כזו, בטרם ההגעה לרבנות).

למעמד הרישום נדרשים להגיע גם שני עדים יהודיים, על מנת שיעידו בפני הרבנות בנוגע למעמדם האישי של בני הזוג.  

למטרת פתיחת תיק הנישואין, בני הזוג נדרשים למסור לרבנות את תאריך החתונה העתידי ובנוסף, עליהם להביא עימם כמה דברים, אשר כוללים:

 • את תעודות הזהות שלהם
 • תמונות פספורט של כל אחד מהם
 • תעודות נישואין של הורי בני הזוג (או לחילופין, את הכתובה שלהם)
 • תעודת רווקות תידרש במצבים מסוימים (כפי שפורט לעיל)
 • תעודות לידה 
 • במידה ובת הזוג המגיעה הינה אלמנה, עליה להגיע עם תעודת פטירה של בן זוגה הקודם
 • אם אחד מבני הזוג גרושים (או שניהם), עליו להגיע עם תעודת גירושין
 • במידה ומדובר בתיירים, עליהם להגיע גם עם דרכון, עם אישור רווקות ובנוסף, עם אישור יהדות. 
 • בנוסף, בני הזוג נדרשים להציג לרבנות גם אישור של הרב שעתיד לערוך את החופה. במידה ובי הזוג לא בחרו רב מטעמם, תוכל הרבנות לבחור עבורם רב. 
 • באם אחד מבני הזוג עבר גיור, עליו להביא עמו תעודת גיור, אם מדובר באשה שהתגיירה, עליה הציג אישור המעיד כי בן הזוג אינו כהן. 

לאחר החתונה, נדרשים בני הזוג להחזיר לרבנות מס’ טפסים, כדי שיוכלו הם לקבל את תעודת הנישואין. הטפסים שעליהם להביא:

 • העתק הכתובה
 • ההצהרה של הרב שקידש אותם
 • האישור של סידור החופה והקידושין
 • אישור הטבילה

 

עלות פתיחת תיק נישואין ברבנות 

ככלל, רישום לנישואין יחייב את בני הזוג המגיעים בתשלום של אגרה בסך 700 ₪, אשר כוללת כמה שירותים שמקבלים בני הזוג וביניהם: פתיחת התיק, כתובה, שירותי רב עבור החתונה ועוד.

לאחר תשלום האגרה, מסירת מסמכים רלוונטיים ופרטיהם של בני הזוג, ייפתח תיק נישואין עבור בני הזוג, הם יקבלו את מספר תיק הנישואין שלהם.  

 

רישום נישואין ברבנות

 

לסיכום

רישום לנישואין הינו הליך המבוצע בלשכות הרבנות הקיימות ברחבי הארץ. על בני הזוג הנישאים, להגיע יחד לאחת מהלשכות, למטרת פתיחת תיק נישואין, עד 45 ימים בטרם מועד החתונה המתוכנן.

במהלך ביצוע רישום בני הזוג בלשכה, פרטי בני הזוג ומועד חתונתם מתועד בתיק הנישואין, ע”י הרשם. 

לאחר שהושלם תהליך רישום בני הזוג, ע”י הרבנות, נשלחת אליהם כתובה, שאותה הם ימסרו בערב החתונה לידי הרב שיקדש אותם. 

אז מה היה לנו עד עכשיו?

לרוב צריך להגיע יחד לרבנות, ובמידה ואחד מהם לא יוכל להגיע (עקב שהייה בחו”ל, למשל), קרוב משפחה יוכל לייצגו, לאחר חתימה על טופס ייפוי כוח. להמשך קריאת המאמר היכנסו לאתר.

עלות אגרת רישום לנישואין היא 720 ₪, אשר כוללת כמה שירותים שמקבלים בני הזוג וביניהם: פתיחת התיק, כתובה, שירותי רב עבור החתונה ועוד. להמשך קריאת המאמר היכנסו לאתר.

העדים צריכים להיות גברים או נשים, שאינם קרובי משפחה שלכם, בני 18 ומעלה. העדים לא חייבים להגיע במועד בו אתם פוגשים את הרב הרושם. הם צריכים להגיע לעדות שלהם עם תעודת זהות וספח, או רישיון נהיגה.

לייעוץ חינם השאירו פרטים
להתארגן ליום המיוחד בקלאס
השלום 89 באר שבע - שניים מהדברים הכי חשובים ביום החתונה הם איפה תתחילו אותו ואיפה הוא הסתיים. אנחנו כאן כדי לדאוג ששניהם יתממשו בשיא הפינוק והסטייל!
השלום 89 באר שבע - שניים מהדברים הכי אנחנו כאן כדי לדאוג ששניהם יתממשו בשיא הפינוק והסטייל!
לבדיקת תאריך פנוי השאירו פרטים