כמה כסף מומלץ לרשום בכתובה?

אחד מרכיבי החתונה היהודית הוא שטר הכתובה, עליו חותם החתן ואותו מציגים מתחת לחופה.

מהי המטרה של שטר הכתובה ומה משמעות הסכום הרשום בה? האם יש חשיבות לגובה הסכום? כל התשובות במאמר לפניכם.

בניגוד לאולם אירועים בו תתחתנו, לתאריך, למעצבת השמלה או לתקליטן, בטקס החופה בישראל, יש לזוג יהודי מעט מאוד בחירות אפשריות (בהנחה שמתחתנים דרך הרבנות).

גם בנושא הכתובה, מדובר בחלק מסורתי שהתקבע לפני שנים רבות ולא שונה מאז.

על אף שזה נראה זניח, כדאי להכיר את משמעות הכתובה ואת המטרה שלה, כי מדובר ברכיב חשוב למדי בטקס.

 

מהי הכתובה?

הכתובה היא מסמך המפרט את חובותיו של הבעל, כמו החובה לפרנס את אשתו ולספק לה מזון, לכבד אותה וכו’.

המסמך כתוב על פי רוב בארמית ובו מפורטת גם התחייבות כספית, בסכום, המהווה את הפיצויים שתקבל הכלה במידה ותגורש או תתאלמן – כלומר מדובר במעין הבטחה לביטחונה של הכלה גם אם הנישואין יעלו על שרטון או חלילה יסתיימו בגלל מוות של הבעל.

כתובה

 

מה משמעות הסכום אותו רושמים בכתובה?

כאמור, הסכום הרשום בכתובה מיועד לשמש כהתחייבות לסכום אותו תקבל האישה במידה והנישואין יסתיימו עקב גירושין או מוות בטרם עת.

כלומר, מדובר בסכום בעל משמעות משפטית בדומה לחוזה מסוגים אחרים, שמטרתו בין היתר היא לעגן את החוזה ולא לאפשר לסיים אותו בקלות יתירה – כלומר, להקשות על הבעל לגרש את אשתו.

תיאורטית, גם כיום לשטר הכתובה משמעות משפטית והחתן אכן מתחייב בתוכנה ובסכום הנקוב בה כלפי הכלה במעמד החופה, אם כי על פי רוב בפועל בהסכם גירושין ישנה התייחסות רחבה יותר לחלוקת הרכוש בין בני הזוג אפילו והזוג ערך בינהם הסכם ממון, שהופך את הכתובה למשמעותית פחות בהליך הגירושין.

 

כתובה

 

האם תמיד רושמים סכום בכתובה?

בחתונות שלא נערכות לפי זרם היהדות האורתודוכסית, על פי רוב הכתובה אינה שטר הכתובה המסורתי, אלא מסמך המפרט התחייבות הדדית של בני הזוג, ללא התחייבות קניינית וכמובן, ללא פירוט סכום.

במידה ומעוניינים להינשא דרך הרבנות באמצעות רב לחופה, אין אפשרות להימנע מציון סכום בכתובה, אך ניתן להימנע מאמירת הסכום בחופה.

 

מהם השיקולים ברישום הסכום בכתובה?

ישנו סכום מינימום אותו ניתן לרשום בכתובה, אם כי הוא כמובן לא רלוונטי להיום, הן מבחינת משמעות הכסף והן מבחינת המטבע בו אנחנו משתמשים.

רישום סכום נמוך מדי משמעו חוסר כבוד כלפי הכלה וכלפי המחויבות שבנישואין, ואילו סכום גבוה מדי עלול להיות מילים ריקות כאשר, חלילה, תגיע עת למימוש הכתובה, שכן לחתן לא תהיה יכולת לעמוד בסכום זה.

באתר תוכלו למצוא מגוון מעצבי ומעצבות שמלות כלה בלינק הבא

 

כתובה

 

אז בואו נדבר תכל’ס: כמה לרשום?

אין לשאלה הזו תשובה נכונה.

אמנם מדובר בסכום שאנחנו מקווים שלא תהיה לו משמעות בפועל, אבל צריך לקחת בחשבון שיכול להיות, גם אם לא רוצים לחשוב על זה, שיום יבוא וזה יקרה.

על כן חשוב לרשום סכום שנוכל להתחייב בו ברצינות, ולא לרשום סכום גבוה כבדיחה.

מצד שני, חשוב גם לא לרשום סכום נמוך מדי, שיבטא זלזול במעמד.

אז מה היה לנו עד עכשיו?

כתובה היא מסמך משפטי מחייב שנלווה לקידושין אשר בו מפורטים חובות הבעל כלפי אשתו, ובעיקר התחייבותו הכספית במקרה שתגורש או תתאלמן. כיום נהוג להעניק את שטר הכתובה לכלה במהלך מעמד החופה. היכנסו לאתר למידע נוסף.

יש שני צדדים למטבע, מצד אחד לרשום סכום נמוך מידי יכול להוות זלזול בכלה ובנישואין ומצד שני לרשום סכום מופרז מידי יהיה בלתי אפשרי לתשלום במקרה של גירושין או מוות. לתשובה המלאה היכנסו לאתר.

בחתונה על פי היהדות חובה לרשום סכום בכתובה וזה חלק מהרישומים ברבנות, אך אם מדובר בחתונה אזרחית בחו”ל שהרישומים שם לא קשורים לרבנות אין חובה לרשום סכום בכתובה. למידע נוסף היכנסו לאתר.

לייעוץ חינם השאירו פרטים
להתארגן ליום המיוחד בקלאס
השלום 89 באר שבע - שניים מהדברים הכי חשובים ביום החתונה הם איפה תתחילו אותו ואיפה הוא הסתיים. אנחנו כאן כדי לדאוג ששניהם יתממשו בשיא הפינוק והסטייל!
השלום 89 באר שבע - שניים מהדברים הכי אנחנו כאן כדי לדאוג ששניהם יתממשו בשיא הפינוק והסטייל!
לבדיקת תאריך פנוי השאירו פרטים